Question about Computers & Internet

1 Answer

Kim and Cyndi are starting a business tutoring students in math. They rent an office for $400 per month and charge $40 per hour per student. If they have 15 students each for one hour per week how much profit do they make together in a month? (assume 4 weeks per month) can i ask the solution of that problem?

Posted by on

1 Answer

  • Level 3:

    An expert who has achieved level 3 by getting 1000 points

    All-Star:

    An expert that got 10 achievements.

    MVP:

    An expert that got 5 achievements.

    Vice President:

    An expert whose answer got voted for 100 times.

  • Master
  • 757 Answers

$4400.

Posted on Mar 25, 2011

1 Suggested Answer

6ya6ya
  • 2 Answers

SOURCE: I have freestanding Series 8 dishwasher. Lately during the filling cycle water hammer is occurring. How can this be resolved

Hi,
a 6ya expert can help you resolve that issue over the phone in a minute or two.
best thing about this new service is that you are never placed on hold and get to talk to real repairmen in the US.
the service is completely free and covers almost anything you can think of (from cars to computers, handyman, and even drones).
click here to download the app (for users in the US for now) and get all the help you need.
goodluck!

Posted on Jan 02, 2017

Add Your Answer

Uploading: 0%

my-video-file.mp4

Complete. Click "Add" to insert your video. Add

×

Loading...
Loading...

Related Questions:

3 Answers

What is a Best math tutoring website?


Heytutor is the best option you can opt for online Finite Math Tutor.
It has all the features that make any online math tutoring website as one of the best platforms where students get the best help from expert tutors at affordable rates.
Find Finite Math Tutor

Jun 15, 2017 | Best Computers & Internet

4 Answers

Guys i have a few questions on math home work im really confused on what to do


Hi ,
I am giving best solution for your maths home work. To join now best online tuition services. They will teach and give proper instruction for your all home work and

Dec 13, 2015 | Computers & Internet

1 Answer

Cost of running window a/c unit


the total power used is 750 watts so multiply that by the number of hours in use say 60 hours a week
so 60 X 750 = 42000 or 4.2 kw hours X 4 cents per kw/h =418 cents or $4.18 per week X 4 weeks =$16.72
if you are a college student talk with a maths teacher and see if what I an calculating is correct but there is no way that the ac unit will cost $150.00 a month to run
you have to be careful here as to charge you for an ac unit , it has to be on a separate meter and I suspect that he is trying to get you to subsidise his electricity account outside of the rent costs which include power for the stove and hot water
as an example we run a 2.7kw ac for 12 hours or longer and the total household bill at 21 cents / kw hour ( we live in a country where the power is a major component of the household budget) is around $360.00 per month so I think that by comparison he is trying to rip you off
seek legal advice on the subject and if the rent payment includes electricity usage then he will need a separate meter to charge for the ac unit

Jun 16, 2017 | Haier Heating & Cooling

Not finding what you are looking for?
Computers & Internet Logo

Related Topics:

163 people viewed this question

Ask a Question

Usually answered in minutes!

Top Computers & Internet Experts

Doctor PC
Doctor PC

Level 3 Expert

7733 Answers

kakima

Level 3 Expert

102366 Answers

David Payne
David Payne

Level 3 Expert

14161 Answers

Are you a Computer and Internet Expert? Answer questions, earn points and help others

Answer questions

Manuals & User Guides

Loading...