Ad

Hi,

a 6ya Technician can help you resolve that issue over the phone in a minute or two.

Best thing about this new service is that you are never placed on hold and get to talk to real repair professionals here in the US.

click here to Talk to a Technician (only for users in the US for now) and get all the help you need.

Goodluck!

Posted on Jan 02, 2017

Ad

RLA= Rated load amps or running loads amps depending on mfg.

FLA= Full load amps

LRA= Locked rotor amps.

watts is voltage times current, So use 220 time the LRA get that watts or 220 times FLA to get that watts and

multiply 220 times RLA to get watts.

FLA= Full load amps

LRA= Locked rotor amps.

watts is voltage times current, So use 220 time the LRA get that watts or 220 times FLA to get that watts and

multiply 220 times RLA to get watts.

Nov 02, 2017 | Heating & Cooling

Assuming the output is 120VAC, you can only run items pulling about 4 amps. If the voltage output is 220 VAC, you can only run items pulling about 2.25 amps. Read the labels on the devices you want to use, they should list either watts or amps used.

To convert amps to watts: Current times voltage

To convert watts to amps: Watts divided by voltage

To convert amps to watts: Current times voltage

To convert watts to amps: Watts divided by voltage

Dec 04, 2012 | Electronics - Others

Volts x amps= watts.

20 amp breaker x 125 volts = 2500 watts.

However, electrician use the 80% rule, so multiply 2500 x 80% = 2000 watts.

So if you have 20 amp breaker, and 12 gauge wire, and 20 amp switch, and distance is less than 150 feet, then watt load is 2000 watts or 400 5-watt bulbs.

Keep in mind that most switches are 15 amp, and not 20 amp.

Recalculate for 15 amp switch = 1875 watts x 80% = 1500 watts or 300 5-watt bulbs.

20 amp breaker x 125 volts = 2500 watts.

However, electrician use the 80% rule, so multiply 2500 x 80% = 2000 watts.

So if you have 20 amp breaker, and 12 gauge wire, and 20 amp switch, and distance is less than 150 feet, then watt load is 2000 watts or 400 5-watt bulbs.

Keep in mind that most switches are 15 amp, and not 20 amp.

Recalculate for 15 amp switch = 1875 watts x 80% = 1500 watts or 300 5-watt bulbs.

Jun 22, 2012 | Home

Hi gladysmorin...

We would need the info from your metal tag on the surger motor before we can tell you what the power consumption would be.

So you will need to look on the metal tag that is attached to the surger motor and retrieve that information, you will need the amperage and the voltage.

But you can also figure out how many watts any appliance will consume in power...you will do some math.

If you want the watts,volts or amps for a given appliance follow the examples below:

Amps X Volts = Watts

example: 3.0 amps X 220 volts = 660 Watts

-----------------------------------------------------------------

Watts ( / ) divided by Amps = Volts

example: 100 watts ( / ) divided by10 Amps = 10 Volts

-----------------------------------------------------------------

Watts ( / )divided by Volts = Amps

example: 60 watts ( / ) divided by 120 volts = .5 Amps

( / ) = the right slash means...divided by.

Please take time to rate me

We would need the info from your metal tag on the surger motor before we can tell you what the power consumption would be.

So you will need to look on the metal tag that is attached to the surger motor and retrieve that information, you will need the amperage and the voltage.

But you can also figure out how many watts any appliance will consume in power...you will do some math.

If you want the watts,volts or amps for a given appliance follow the examples below:

Amps X Volts = Watts

example: 3.0 amps X 220 volts = 660 Watts

-----------------------------------------------------------------

Watts ( / ) divided by Amps = Volts

example: 100 watts ( / ) divided by10 Amps = 10 Volts

-----------------------------------------------------------------

Watts ( / )divided by Volts = Amps

example: 60 watts ( / ) divided by 120 volts = .5 Amps

( / ) = the right slash means...divided by.

Please take time to rate me

Sep 06, 2011 | Singer 14SH654

You're not going to be able to do this with just a known Horse Power.

There are 3 elements to the equation, with any two, you can work out the third.

If you want to know how the amperage, you will need to know the voltage and wattage of the motor. I imagine that you already know the voltage (It's going to be 220V or 110 volt)

Watts divided by volts = Amps

Examples:

A 220v 1000 watt motor (1000 divided by 220) will draw 4.55 amps

A 110v 800 watt motor (800 divided by 110) will draw 7.27 amps

Bear in mind that most washing machines have a couple of windings for wash and spin. As an average, the was winding will usually be about 500 watts to spin and about 250 watts to wash. ALSO, bear in mind that if you are using this data for a WASHING MACHINE, then there is a water heating element in there too and that draws about 2Kw (2000 watts)

Dont just take this as read, you DO need to check wattages, but, working on what I have just said, the max consumption on a 220V machine will look like this:

At Spin, with a 500 Watt consumption: (500/220) = 2.3 amps

While Washing with a 250 watt consumption: (250/220) = 1.14 amps

Consider that the WASH and HEAT may be running at the same time.

2Kw heating (2000/220) = 9.1 amps PLUS 1.14 amps for the motor - Total wattage 10.24 amps

Watts / Volts = Amps

Amps x Volts = Watts

Watts divided by amps = Volts

There are 3 elements to the equation, with any two, you can work out the third.

If you want to know how the amperage, you will need to know the voltage and wattage of the motor. I imagine that you already know the voltage (It's going to be 220V or 110 volt)

Watts divided by volts = Amps

Examples:

A 220v 1000 watt motor (1000 divided by 220) will draw 4.55 amps

A 110v 800 watt motor (800 divided by 110) will draw 7.27 amps

Bear in mind that most washing machines have a couple of windings for wash and spin. As an average, the was winding will usually be about 500 watts to spin and about 250 watts to wash. ALSO, bear in mind that if you are using this data for a WASHING MACHINE, then there is a water heating element in there too and that draws about 2Kw (2000 watts)

Dont just take this as read, you DO need to check wattages, but, working on what I have just said, the max consumption on a 220V machine will look like this:

At Spin, with a 500 Watt consumption: (500/220) = 2.3 amps

While Washing with a 250 watt consumption: (250/220) = 1.14 amps

Consider that the WASH and HEAT may be running at the same time.

2Kw heating (2000/220) = 9.1 amps PLUS 1.14 amps for the motor - Total wattage 10.24 amps

Watts / Volts = Amps

Amps x Volts = Watts

Watts divided by amps = Volts

Aug 25, 2011 | Washing Machines

Its probably not a bad idea. Thats alot for a 100A panel to handle, a range needs a 50A, a water heater needs 30A, and the heat will need a 50A or a 60A breaker... Plus whatever else is in the house will be a bit more than the 100A service can handle. But if you don't have the money it will do for a while because for the most part they won't all be pulling at the same time. Word to the wise get at least a 30 space panel when you upgrade, I always install a 40 space panel because for the cost difference its well worth it for future needs because you'll fill it up quicker than you think and you'll have space for anything else you may want to add later on. Hope I helped

Dec 09, 2010 | Your One Source Homeline Circuit Breaker

The water heater has two 4500 watt elements.

However both elements are not turned-ON at same time

So the water heater is 4500 Watts

Volts x Amps = watts

Amps =watts divided by volts

Amps = 4500 Watts divided by 240 Volts

Amps= 18.75

So that says a 20 amp breaker ... except for the 80% rule

80% rules says for safety, your Amp rating should be multiplied by 80%

20 amp breaker X 80% = 16 amps

20 amp breaker is actually safe for just 16 amps, and your water heater draws 18.75 amps.

The calculation shows you need a 30 Amp breaker.

30 Amp breaker requires 10 gauge wire.

http://waterheatertimer.org/Figure-Volts-Amps-Watts-for-water-heater.html

However both elements are not turned-ON at same time

So the water heater is 4500 Watts

Volts x Amps = watts

Amps =watts divided by volts

Amps = 4500 Watts divided by 240 Volts

Amps= 18.75

So that says a 20 amp breaker ... except for the 80% rule

80% rules says for safety, your Amp rating should be multiplied by 80%

20 amp breaker X 80% = 16 amps

20 amp breaker is actually safe for just 16 amps, and your water heater draws 18.75 amps.

The calculation shows you need a 30 Amp breaker.

30 Amp breaker requires 10 gauge wire.

http://waterheatertimer.org/Figure-Volts-Amps-Watts-for-water-heater.html

Nov 02, 2010 | RELIANCE ELECTRIC WATER HEATER

What is happening is that your amp can deliver 1500 Watts at a given impedance. The Sub PROBABLY is a higher impedance. Your amp runs out of voltage due to the speaker impedance, hence it "flat tops" or clips.

You will probably find the sub is 8 ohms and your amp might deliver 1500 Watts on a 2 ohm system (this is "specsmanship" to sell their product... more is better thing...

If your amp was as above, the max voltage output would be the same before clipping but with the resistance 4 times, the current is only one fourth that which would deliver 1500 Watts. So you would only get 1500/4 Watts into the speaker or about 375 Watts.

You will probably find the sub is 8 ohms and your amp might deliver 1500 Watts on a 2 ohm system (this is "specsmanship" to sell their product... more is better thing...

If your amp was as above, the max voltage output would be the same before clipping but with the resistance 4 times, the current is only one fourth that which would deliver 1500 Watts. So you would only get 1500/4 Watts into the speaker or about 375 Watts.

Mar 10, 2010 | JBL SP5 Main / Stereo Speaker

Why would you hook up 4000 watt amp to a speaker that has only 1000 watts. Try a 800 watt amp instead unless you just dont want the spealers.

Apr 13, 2009 | Theater Research TR-9500 Car Subwoofer Box...

If you got the store bought APC 350 UPS, you most likely overloaded them, and killed them beyound repair.

People should never buy a 350VA. They are way to small for power supplies most of us now have. you need to start out to 1000VA plus you need to do the math to figure out how big of a UPS you actually need in the show room.

What am I talking about? What is the significant, or the math of what I am saying here. 115V x 1 amps = 115VA x .778 power factor = 89.47 watts Start up 50 watts = 39.47 watts

115V x 2 amps = 230VA x .778 power factor = 178.94 watts Start up 50 watts = 128.94 watts

115V x 3 amps = 345VA x .778 power factor = 268.41 watts Start up 50 watts = 218.41 watts

115V x 4 amps = 460VA x .778 power factor = 357.88 watts Start up 50 watts = 307.88 watts

115V x 5 amps = 575VA x .778 power factor = 447.35 watts Start up 50 watts = 397.35 watts

115V x 6 amps = 690VA x .778 power factor = 536.82 watts Start up 50 watts = 486.82 watts

115V x 7 amps = 805VA x .778 power factor = 626.29 watts Start up 50 watts = 576.29 watts

115V x 8 amps = 920VA x .778 power factor = 717.76 watts Start up 50 watts = 667.76 watts

115V x 9 amps = 1035VA x .778 power factor = 805.23 watts Start up 50 watts = 755.23 watts

115V x 10 amps = 1150VA x .778 power factor = 894.70 watts Start up 50 watts = 844.70 watts

115V x 11 amps = 1265VA x .778 power factor = 984.17 watts Start up 50 watts = 934.17 watts

115V x 12 amps = 1380VA x .778 power factor = 1073.63 watts Start up 50 watts = 1023.63 watts

115V x 13 amps = 1495VA x .778 power factor = 1163.11 watts Start up 50 watts = 1113.11 watts

115V x 14 amps = 1610VA x .778 power factor = 1252.58 watts Start up 50 watts = 1202.58 watts

115V x 15 amps = 1725VA x .778 power factor = 1342.05 watts Start up 50 watts = 1292.05 watts

115V x 16 amps = 1840VA x .778 power factor = 1431.52 watts Start up 50 watts = 1387.52 watts

115V x 17 amps = 1955VA x .778 power factor = 1520.99 watts Start up 50 watts = 1470.99 watts

115V x 18 amps = 2070VA x .778 power factor = 1610.46 watts Start up 50 watts = 1560.46 watts

115V x 19 amps = 2185VA x .778 power factor = 1699.93 watts Start up 50 watts = 1649.93 watts

115V x 20 amps = 2300VA x .778 power factor = 1789.40 watts Start up 50 watts = 1739.40 watts

People should never buy a 350VA. They are way to small for power supplies most of us now have. you need to start out to 1000VA plus you need to do the math to figure out how big of a UPS you actually need in the show room.

What am I talking about? What is the significant, or the math of what I am saying here. 115V x 1 amps = 115VA x .778 power factor = 89.47 watts Start up 50 watts = 39.47 watts

115V x 2 amps = 230VA x .778 power factor = 178.94 watts Start up 50 watts = 128.94 watts

115V x 3 amps = 345VA x .778 power factor = 268.41 watts Start up 50 watts = 218.41 watts

115V x 4 amps = 460VA x .778 power factor = 357.88 watts Start up 50 watts = 307.88 watts

115V x 5 amps = 575VA x .778 power factor = 447.35 watts Start up 50 watts = 397.35 watts

115V x 6 amps = 690VA x .778 power factor = 536.82 watts Start up 50 watts = 486.82 watts

115V x 7 amps = 805VA x .778 power factor = 626.29 watts Start up 50 watts = 576.29 watts

115V x 8 amps = 920VA x .778 power factor = 717.76 watts Start up 50 watts = 667.76 watts

115V x 9 amps = 1035VA x .778 power factor = 805.23 watts Start up 50 watts = 755.23 watts

115V x 10 amps = 1150VA x .778 power factor = 894.70 watts Start up 50 watts = 844.70 watts

115V x 11 amps = 1265VA x .778 power factor = 984.17 watts Start up 50 watts = 934.17 watts

115V x 12 amps = 1380VA x .778 power factor = 1073.63 watts Start up 50 watts = 1023.63 watts

115V x 13 amps = 1495VA x .778 power factor = 1163.11 watts Start up 50 watts = 1113.11 watts

115V x 14 amps = 1610VA x .778 power factor = 1252.58 watts Start up 50 watts = 1202.58 watts

115V x 15 amps = 1725VA x .778 power factor = 1342.05 watts Start up 50 watts = 1292.05 watts

115V x 16 amps = 1840VA x .778 power factor = 1431.52 watts Start up 50 watts = 1387.52 watts

115V x 17 amps = 1955VA x .778 power factor = 1520.99 watts Start up 50 watts = 1470.99 watts

115V x 18 amps = 2070VA x .778 power factor = 1610.46 watts Start up 50 watts = 1560.46 watts

115V x 19 amps = 2185VA x .778 power factor = 1699.93 watts Start up 50 watts = 1649.93 watts

115V x 20 amps = 2300VA x .778 power factor = 1789.40 watts Start up 50 watts = 1739.40 watts

Sep 16, 2008 | APC Back-UPS ES 350 - UPS ( external ) -...

Jan 23, 2018 | Pioneer Car Audio & Video

51 people viewed this question

Usually answered in minutes!

×