Question about Office Equipment & Supplies

1 Answer

How many ounes are in 1 pound

Chewy worms are sold at $2.40 per pound. what is the price per ounce

Posted by Anonymous on

Ad

1 Answer

  • Level 3:

    An expert who has achieved level 3 by getting 1000 points

    One Above All:

    The expert with highest point at the last day of the past 12 weeks.

    Top Expert:

    An expert who has finished #1 on the weekly Top 10 Fixya Experts Leaderboard.

    Superstar:

    An expert that got 20 achievements.

  • Office Equip... Master
  • 102,366 Answers

Since there are sixteen (16) ounces per pound, $2.40 per pound divided by 16 ounces per pound is $0.15 per ounce.

Posted on May 15, 2014

Ad

3 Suggested Answers

6ya6ya
  • 2 Answers

SOURCE: I have freestanding Series 8 dishwasher. Lately during the filling cycle water hammer is occurring. How can this be resolved

Hi,
A 6ya expert can help you resolve that issue over the phone in a minute or two.
Best thing about this new service is that you are never placed on hold and get to talk to real repairmen in the US.
The service is completely free and covers almost anything you can think of (from cars to computers, handyman, and even drones).
click here to download the app (for users in the US for now) and get all the help you need.
Good luck!

Posted on Jan 02, 2017

Ad
thehappydog8
  • 50 Answers

SOURCE: if the price of gold is 8250 per ounce, how much

1 kilogram = 35.2739619 ounces
So multiply that number by $8,250 to get 291,010.19

Posted on Jun 25, 2011

  • 102366 Answers

SOURCE: hamburger from ounces to pounds

Sixteen (16) ounces to a pound.

Posted on Feb 03, 2014

Add Your Answer

Uploading: 0%

my-video-file.mp4

Complete. Click "Add" to insert your video. Add

×

Loading...
Loading...

Related Questions:

1 Answer

One pound of powdered sugar is how many cups


Powdered sugar right out of the box or the plastic bag weighs 4 1/2 ounces per cup, so a 1-pound box (or 16 ounces) contains about 3 1/2 cups of powdered sugar. If a recipe calls for sifted powdered sugar, weigh out 4 ounces of sifted powdered sugar to equal 1 dry measuring cup.

Dec 23, 2017 | Kitchen Appliances - Others

1 Answer

How many cups are in a pound of cenfectioners sugar. I need this for a recipe


Powdered sugar right out of the box or the plastic bag weighs 4 1/2 ounces per cup, so a 1-pound box (or 16 ounces) contains about 3 1/2 cups of powdered sugar. If a recipe calls for sifted powdered sugar, weigh out 4 ounces of sifted powdered sugar to equal 1 dry measuring cup.

Dec 23, 2017 | Kitchen Appliances - Others

2 Answers

What equals 48 ounces??


Hi Yesenia

There are a couple of possible answers, depending on whether you're talking about liquid ounces, or weight ounces.

For liquids, there are 8 fluid ounces in a kitchen '1 Cup' measuring cup. That means 48 fluid ounces are the same as 6 cups, 3 pints (2 cups per pint) , or 1-1/2 quarts (two pints per quart).

For weight, there are 16 ounces in a pound. (One fluid ounce of water also weighs one weight ounce, which is the basis of the adage 'A pint's a pound, the world around', since a pint is 16 fluid ounces, and 16 fluid ounces of water, or near-water like some beer, will then weigh a pound' ).. Anyhow, in this case, 16 goes 3 times into 48 ounces, so it will weigh 3 pounds.

For metric, 2.2 pounds per kilogram, or 29.5735 milliliters per fluid ounce.

Cheers!

Nov 18, 2015 | Office Equipment & Supplies

1 Answer

How much does a gallon weigh


Depends on what you have a gallon of. Water weighs 8.3453 pounds per gallon. Motor oil, being lighter than water, weighs only about 6 pounds per gallon. Other fluids will have varying weights. This is because a gallon is 128 fluid ounces, and a fluid ounce is a measure of volume, not weight.

Mar 04, 2015 | Cars & Trucks

1 Answer

How many ounces is 56.4 grams


Technically - an ounce is 1/16th of a pound. 16 ounces in a pound - generally 28 grams but exact weight is 28.349. You're at just under 2 ounces at the exact weight of 28.349 grams per ounce.

A Troy Ounce is a universal measuring method used for precious metals, gun powder, etc. - it's actually just over 31 grams and is known as an 'Imperial Ounce' (2.75 grams over the standard ounce)

Oct 01, 2014 | Home

1 Answer

HOW MANY grams of protein equals 1 ounce


Aw Cm'on,

There are453.59237 grams per pound. Divide that by 16 anf you will get 28.35 grams to the ounce. The material is irrelevant. Perhaps you were thinking of volume. Now that's a different matter.

Apr 02, 2014 | Texas Instruments TI-83 Plus Calculator

1 Answer

Ounes per gal


There are 128 US ounces in a US gallon. There are 160 UK ounces in a UK gallon.

Mar 12, 2014 | Office Equipment & Supplies

Not finding what you are looking for?
Office Equipment & Supplies Logo

Related Topics:

100 people viewed this question

Ask a Question

Usually answered in minutes!

Top Office Equipment & Supplies Experts

k24674

Level 3 Expert

8064 Answers

jasbo
jasbo

Level 3 Expert

2237 Answers

yadayada
yadayada

Level 3 Expert

79077 Answers

Are you an Office Equipment and Supply Expert? Answer questions, earn points and help others

Answer questions

Manuals & User Guides

Loading...