Question about Sony FD Trinitron WEGA KV-27FS100 27" TV

1 Answer

Math equations a television set and a mini component together cost Php 17 500. if the television set costs Php 1500 more than the component, how much does each cost?

Posted by on

  • inu yasha Sep 16, 2007

    can i get the answer right now?



1 Answer

  • Level 2:

    An expert who has achieved level 2 by getting 100 points


    An expert that got 10 achievements.


    An expert that got 5 achievements.

    Vice President:

    An expert whose answer got voted for 100 times.

  • Expert
  • 398 Answers

Let X = cost of TV. Let Y = cost of mini component. You said that both together cost 17500, so X + Y = 17500. You also said that the TV cost 1500 more than the component, so X = Y + 1500. If you combine both equations, you get (Y + 1500) + Y = 17500. Simply reduce this equation to 2Y + 1500 = 17500, which reduces to 2Y = 16000, which reduces to Y = 8000. Using either of the first 2 equations, if Y = 8000, then x must be equal to 9500. The TV cost 9500 and the component cost 8000.

Posted on Sep 18, 2007


1 Suggested Answer

  • 2 Answers

SOURCE: I have freestanding Series 8 dishwasher. Lately during the filling cycle water hammer is occurring. How can this be resolved

A 6ya expert can help you resolve that issue over the phone in a minute or two.
Best thing about this new service is that you are never placed on hold and get to talk to real repairmen in the US.
The service is completely free and covers almost anything you can think of (from cars to computers, handyman, and even drones).
click here to download the app (for users in the US for now) and get all the help you need.
Good luck!

Posted on Jan 02, 2017


Add Your Answer

Uploading: 0%


Complete. Click "Add" to insert your video. Add



Related Questions:

1 Answer

How to write equations in slope intercept form

A great tutorial:

Mar 17, 2015 | Computers & Internet

1 Answer

What is the percentage increase of this equasion 5690+950=6600?

Math homework, but an English lesson involved: Proper spelling is "equation."

Offhand I see possibly that we need to set up to solve 5690/6600= X/100 and cross-multiply, then solve for X

Do again for 950/6600=Y/100 and cross multiply. Solve for Y.

At least we get to put something together that replaces the original equation with X%+Y%=100%

Now, I am leading up to Y% is the percentage change, but I need to bone-up on that point myself. Perhaps I have triggered the thought juices.

Sep 06, 2014 | Home Fencing

1 Answer

A pair of running shoes costs $5.00 more than a pair of regular tennis shoes. The total cost for both is $115 Find the price of the regular tennis shoes

You will never learn any mathematics if you do not solve math problems. I am here to do your homework. I will however help you set the problem up.
1. Define variables (unknowns).
2. Let t be the price of the tennis shoes
3. Let r be the price of running shoes.
Translate the text into mathematical expressions
A pair of running shoes costs 5$ more than a pair of tennis shoes
5 $ more ---> ... +5
Cost of a pair of running shoes (r) = cost of a pair of tennis shoes (t) +5
So the first statement can be expressed as r=t+5

The total cost of both ------> Sum of the costs r+t
The total cost of both is 115 $ ------> r+t=115

Now you have a system of two linear equations in two unknowns
( r=t+5
There are a few methods to solve the system (comparison, substitution, or combination/addition/elimination). I gave the 3 possible names for the third methods.
Choose a method and solve the system to find t and r.
Note: Although all three methods, if carried out correctly, will give you the same solution (t,r), one of them should be preferred. It is worthwhile to recognize immediately which method should be favored depending on the system you are dealing with.

Oct 29, 2013 | Clothing Accessories

1 Answer

Maths equations cannot print properly by my HP Laser Jet P2015, all equations are jumbling at the centre

if ur using pcl driver try with ps driver other wise make it pdf and try to print

Dec 09, 2012 | HP LaserJet 1200 Printer

1 Answer

Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?

Let p be the cost of a pear, and a the cost of an apple.
First statement
6p+3a=3.90 OR 2p+a=1.3 (I simplified by 3)
Second statement

Solve the system.
I suggest you multiply the first equation by (-1) then add side to side. You will be able to find a. Plug the value of a in one of the original equation and solve for p

Oct 18, 2011 | Fast Rabbit Software Master Math Word...

1 Answer

Guardian Ultra Source 17,500 Watt Emergency Power System - 4583: donot have a problem am wondering the dependabilit...

These are obviously opinionated answers however, I have had mine wired to my home for approximately 9 years and have had only 1 issue where a voltage regulator failed. The new regulator cost me just over $100.00 and was easy to replace. I crank my generator once every couple of months by adding about 1/2 gallon of fuel and let it run till empty. Never use fuel that has Methane as this fuel absorbs water and will damage fuel components if you leave fuel in your generator. If you leave empty as I do, it has had no effect thus far.

May 17, 2010 | Ultra Products Guardian Ultra Source...

1 Answer

The total cost of C of producing n articles per hour in a factory is given by the formula C = a + bn where a and b are constants When 10 articles are produced the total cost is 320 when two are produced...

For this type of problem, a equals the constant cost of operation (monthly rent..etc) and b equals the cost to manufacture the items.

first equation: 320 = a + b(10)
second equation: 520 = a +b(20)

320 = a + 10b
520 = a + 20b subtract equation 2 from equation 1

200 = -10b divide by -10

20 = b plug b into one of the equations

320 = a +(20)(10) multiply

320 = a +200 subtract 200

120 = a

Let me know if i need to explain further.

Dec 29, 2009 | Mathsoft StudyWorks! Mathematics Deluxe...

2 Answers

4 spoons and 3 forks cost $15. 4 spoons and 1 fork cost $13. Find the cost of five forks.

Hi romanam
If spoon is "s" and fork is "f"
you get 2 equations like:
4s + 3f = 15 equation 1
4s + 1f = 13 equation 2
Equation (1) - equation (2) gives :
2f = 2 which means
1f = 1 (dividing both sides by 2)
! fork costs $1
5 forks cost $5
If you are happy with the answer, please give a rating

Oct 08, 2009 | The Learning Company Achieve! Math &...

Not finding what you are looking for?
Sony FD Trinitron WEGA KV-27FS100 27" TV Logo

Related Topics:

92 people viewed this question

Ask a Question

Usually answered in minutes!

Top Sony Televison & Video Experts


Level 3 Expert

102366 Answers

The Knight
The Knight

Level 3 Expert

75025 Answers

Donald DCruz
Donald DCruz

Level 3 Expert

17130 Answers

Are you a Sony Televison and Video Expert? Answer questions, earn points and help others

Answer questions

Manuals & User Guides